Ergoterapi

Ergoterapi

Herhangi bir doğumsal engellilik, gelişimsel gerilik, hastalık, kaza veya yaşlanma sonucu ortaya çıkan mental, bilişsel, duyusal, duygusal, sosyal ve/veya fiziksel becerilerde oluşan bozuklukları iyileştirmeye, mevcut yetenekleri ortaya çıkarmaya ve geliştirmeye, kişinin bu yeteneklerini günlük hayatında kullanabilmesini sağlamaya yönelik olarak ergoterapistler tarafından uygulanan terapilerdir.

Yaşamımız; kişi için anlamlı ve amaçlı günlük aktivitelerden/ uğraş alanlarından oluşmaktadır. Bu aktiviteler/uğraşlar ebeveyn, arkadaş, öğrenci, sporcu, sanatçı, müzisyen gibi birçok rol içerebilir. Günlük yaşamımızda aktivitelerimizi gerçekleştirirken herhangi bir problem yaşamadığımız sürece bunları nasıl yaptığımızı düşünmeyiz. Ergoterapinin temel amacı kişilerin potansiyel yeteneklerini geliştirerek günlük yaşam aktivitelerine katılımını ve bu aktivitelerdeki bağımsızlığını sağlamaktır.

Ergorterapi yetişkinlerin işlerinde daha iyi performans ve katılım göstermelerine yardımcı olurken, çocukların yaşamlarının önemli alanlarında başarılı olmalarına yardımcı olur. Bu çocukların dişlerini fırçalamak, kıyafetlerini giyinmek, yemek yemek, yazı yazmak veya arkadaşlarıyla oyun oynamak gibi günlük aktiviteler için gerekli becerileri geliştirmelerine yardımcı olmayı içerir.

Pediatrik ergoterapide “Nörogelişimsel” olarak aşağıdan yukarıya doğru bir yaklaşım benimsenmektedir. Bu örneğin; bisiklete binmek, yazı yazmak, ayakkabı bağlamak, giyinmek gibi çeşitli yaşlarda geliştirilen birçok beceri daha erken dönemde geliştirilen becerilere dayanan bir sırada gerçekleşir. Bazı çocuklarda temel beceriler ya da bu aşamalardan bazıları;
az gelişmiş, eksik veya verimsiz olabilmekte, bu da üst sıradaki beceri alanlarında domino etkisi yaratabilmektedir. Ergoterapistler bu becerilerin doğal olarak gelişebilmesi için bu bağlantıları yeniden kurmaya ve yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bunun çocuklar için en zevkli yanı oyunun değişimi kolaylaştırmak için bir araç olarak kullanılmasıdır. Çocuklar oynarken ve eğlenirken yüksek motivasyona sahiptir ve bu kombinasyon sağlandığında becerilerin gelişmesi katılımı maksimum seviyede sağlamasıyla gerçekleşmektedir. Ergoterapist ilk değerlendirme ve devam eden terapi seanslarında tespit edilen zorluk alanları üzerinde çalışırken “terapiyi” “oyun” olarak gizlemektedir.

Ergoterapötik çalışmalarımız içerisinde özellikle duyu bütünleme terapisi çocuğun ihtiyaç ve hassasiyetleri göz önüne alınarak özel bir program belirlenir ve uygulanır. Bu temelle başlanılan tedaviye çocuk ile;

  • Self Regulation (kendini ortama göre ayarlama becerisi/ beden kontrolü vs.),
  • Motor koordinasyon (kaba/ince motor gelişimi, koordinasyon vs.),
  • Ocular motor sistem (visual tracking, visual perception, okuma hızı, derinlik algısı vs.),
  • Praxis (fikir oluşturma-motor organizasyon-feedback-davranışların organizasyonu)
  • Öz bakım becerileri (kaşık-çatal kullanımı, giyinme becerileri vs.)
  • Oral-Motor terapi (yeme/içme zorlukları, ağız içi hassasiyeti, konuşma bozukluğu vs.),
  • Auditive integration terapi (işitsel algı çalışmaları, işitsel ayırt edici sistem, aktif dinleme becerisi vs.)
  • Visual spatial perception (mesafeleri ayarlayabilme yeteneği, yazı yazma becerisi, sayfa kullanımı vs.),
  • Executive fonksiyonlar (işlevsellik, birkaç beceriyi aynı anda yapabilme becerisi, organizasyon, planlama, çift yönlü dikkat, hedef odaklı yaklaşım vs.) alanları çalışılır.

Ayrıntılı bir değerlendirme sonucunda, çocuğunuzun hangi alanlarda problem yaşadığı tespit edilir ve sonrasında çocuğunuza özel bir program hazırlanır. Terapideki hedeflerimiz ailemiz ile birlikte belirlenir ve terapi sürecine başlanır. Etkin bir tedavi sürecinin en önemli etkeni olan ailelerimizin ev ortamında uygulayabilecekleri ev programı düzenlenir.